Chcesz wdrożyć nowy produkt, usługę – sprawdź dotacje unijne

Lata 2014-2020 to dla polskich przedsiębiorców niezwykle dobry okres do wykorzystania w zakresie finansowań unijnych. Polska stała się największym beneficjentem. Otrzymaliśmy aż 349 miliardów złotych na rozwój gospodarki w ramach polityki spójności. Dla przedsiębiorców ten fakt oznacza jedno – dotacje unijne w tym także na wdrożenie innowacji, którymi mogą być nowe produkty lub usługi.

 

Z jakiego programu skorzystać?

 

Obecnie mamy aż 6 operacyjnych programów krajowych oraz 16 regionalnych, w ramach których przedsiębiorcy mogą starać się o wsparcie unijne. Wdrożenie nowego produktu lub usługi kwalifikuje się do pomocy finansowej, którą można uzyskać dzięki Programowi Inteligentny Rozwój lub Program Polska Wschodnia. W zakresie każdego województwa mamy do czynienia z programami regionalnymi, na które przeznaczona została pokaźna pula funduszy do rozdysponowania. Warto śledzić je na bieżąco. Województwo dolnośląskie, mazowieckie i lubelskie otrzymało najwyższe kwoty.

 

Dla kogo najwięcej?

 

Można powiedzieć, że dotacje unijne zostały rozsądnie rozdysponowane pomiędzy konkretne regiony względem ich zapotrzebowania na rozwój i nowe przedsiębiorstwa. Należy przyznać, że największy wachlarz wsparcia do dyspozycji uzyskały mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. W następnych latach pomocą będzie bezdotacyjne wsparcie, dokładnie w postaci kredytów oraz pożyczek udzielanych przez banki, fundusze pożyczkowe oraz pośredników finansowych. Co więcej, w ramach tych ofert firmy będą mogły łatwiej uzyskać zdolność kredytową.

2 myśli na temat “Chcesz wdrożyć nowy produkt, usługę – sprawdź dotacje unijne

Dodaj komentarz