Koszty uzyskania przychodów – woda, kawa i herbata w firmie

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Tak brzmi Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Analizując ją dokładnie, wydatki na wodę i kawę do firmy mogą być zaliczone do kategorii kosztów. Jednak nie zawsze.

 

Dla pracowników

 

Właściciele firm zatrudniających pracowników mają dylematy co do kwestii, czy zakupiona woda, kawa i herbata do firmy, a dokładnie ich koszty można odliczyć od podatku. W myśl przepisów tak. Jednak tylko w przypadku, gdy chodzi o pracowników. Wcześniej wymieniony art. 23 nie wyklucza artykułów spożywczych na rzecz pracowników. W myśl przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy każdy pracodawca winien jest zapewnić pracownikom wodę zdatną do picia lub inne napoje. Jeśli więc mówimy o potrzebach pracowników, koszty wody, kawy i herbaty można zaliczać do kosztów uzyskania przychodów, gospodarczo uzasadnionych wydatków.

Koszty reprezentacji

 

Zgodnie z art. 23 koszty reprezentacji są wyłączone z kosztów kosztów uzyskania przychodów. Zwyczajowy poczęstunek wodą, kawą czy herbatą kontrahentów przychodzących do firmy służy poprawieni jej wizerunku. To warunek zaufania, ale w konsekwencji też wzrostu przychodów. To zatem podstawa do wliczenia tych wydatków w koszty uzyskania przychodów. Niemniej jednak posiłek w restauracji w ramach spotkania biznesowego to koszty reprezentacji, których przedsiębiorcy nie mogą odliczać od podatku.

2 myśli na temat “Koszty uzyskania przychodów – woda, kawa i herbata w firmie

Dodaj komentarz