Mówisz i masz. Doradztwo personalne.

Prowadzenie rekrutacji wbrew pozorom to zadanie dla specjalistów. Wyniki szybkiej mało profesjonalnej rekrutacji na konkretne stanowisko bardzo często okazują się po prostu fiaskiem. Niejedna firma zdążyła się o tym przekonać. Czy warto więc sięgnąć po usługi doradztwa personalnego? Sprawdźmy, jakie zalety niosą one ze sobą.

 

Szerokie możliwości

 

To prawda, że działy HR nie są w stanie zagwarantować tak profesjonalnej rekrutacji w firmie jak firma doradztwa personalnego. Taka podejmuje wiele strategicznych działań, posiada większe możliwości z racji swojej specjalizacji.

 

Skuteczność gwarantowana

 

Kolejna zaleta usług doradztwa personalnego to skuteczność. Ma ona oczywiście związek z doświadczenie w tej dziedzinie, jakie posiadają profesjonalni doradcy personalni.

 

Elastyczność

 

Dość istotnym atutem usług doradztwa personalnego jest również elastyczność dotycząca możliwości zatrudniania przez firmę pracowników, dokładnie nieograniczonej liczy osób na krótki okres. Pracodawca w każdej chwili może zredukować liczbę pracowników lub zwiększyć liczbę wakatów.

 

Czego dotyczy umowa?

 

Współpraca z firmą doradztwa personalnego oparta jest na warunkach określonych w umowie. Oto najważniejsze z nich:

• metody rekrutacji
• termin przekazania listy kandydatów
• minimalne wymagania od kandydatów
• definicja usługi
• wysokość opłaty
• okres gwarancji na wykonaną usługę

Należy podkreślić, że korzystanie z takich usług zwiększa wiarygodność firmy. Również w ten sposób buduje ona swój wizerunek.

2 myśli na temat “Mówisz i masz. Doradztwo personalne.

Dodaj komentarz