Każdy związek ma swoją własną unikalną dynamikę i istnieje wiele różnych powodów, dla których pary decydują się na separację lub rozwód a dzieci są kwestią ustalenia opieki. Jednak badania przeprowadzone przez psychologa Roberta Levensona z Uniwersytetu Kalifornijskiego, Berkeley’a i Johna Gottmana z Instytutu Gottmana ujawniły ostatnio, że większość rozwodów można przewidzieć na podstawie istnienia czterech zachowań tell-tale.

Według ich badań, Levenson i Gottman stwierdzili, że kiedy którekolwiek z tych czterech zachowań występowało często w 15-minutowej rozmowie małżonków, para ta miała większe szanse na rozwód. Prowadzili badania z udziałem 79 par w USA i stwierdzili, że ich metoda przewidywania była właściwa w 93% przypadków. Dodatkowe badania przeprowadzone po zakończeniu tego badania potwierdziły jego dowody.

Jeśli obawiasz się, że Twój związek może zmierzać w kierunku rozwodu, dowiedz się, jakie są cztery predyktory rozwodu i jak przejawiają się one w związku.

Zachowanie #1 – Zamknięcie małżeństwa

Na gorąco, częste argumenty mogą być oznaką upadku związku, ale brak argumentów może być czasem gorszy. Jeśli Ty lub Twój partner czujecie, że pojawia się jakaś kłótnia, ale jeden lub oboje z Was ignorujecie tę kwestię, to takie zachowanie jest uważane za ukamienowanie. Ty lub twój współmałżonek możecie się wzajemnie blokować, idąc dalej, odwracając się do telewizora, podnosząc telefon, wychodząc z domu lub znajdując inne sposoby na skuteczne zamknięcie drugiej osoby. Kiedy tak się dzieje, komunikacja jest całkowicie zerwana, co uniemożliwia zajęcie się lub rozwiązanie problemu.

Zachowanie #2 – Pogarda

 

John Gottman mówi, że pogarda sama w sobie jest najgorszym z czterech predyktorów rozwodu. Nawet bez pozostałych trzech zachowań, związek z pogardą może być niezwykle trudne do utrzymania. Pogarda prowadzi jednego współmałżonka do zobaczenia drugiego z pogardą lub pogardą, czasami nawet obrzydzeniem. Kiedy tak się dzieje, postrzegają swojego współmałżonka jako pod nim, a kiedy para jest na nierównej stopie może być niezwykle trudne do dalszego rozwoju i być szczęśliwa razem. Krótko mówiąc, osoba czująca pogardę skutecznie odcięła się od potrzeb współmałżonka lub jego emocji, co jest o krok od rezygnacji z relacji. Kiedy nie jesteś już w stanie spróbować zobaczyć siebie w butach współmałżonka, należy zadać sobie pytanie, czy pogarda jest przejęcie relacji.

Zachowanie #3 – Krytyka

Spotknaie rozwodowe mediacja

Nikt nie lubi być krytykowany, zwłaszcza przez osobę, z którą dzieli się swoim życiem. Każdy ma swoje wady, ale kiedy zaczynasz postrzegać wady współmałżonka jako wady w jego charakterze, te małe krytyki mogą się sumować. Nie tylko będziesz czuł się zdenerwowany i zdenerwowany z małżonkiem, ale w końcu zmęczy cię to, że jest cenzurowany i poddany kontroli. Krytyka w małżeństwie może być bardzo niebezpieczna, zbierając władzę nad związkiem, ponieważ buduje uczucia urazy. Często krytyka idzie w parze z pogardą.

Zachowanie #4 – Obrona

Zazwyczaj nie jest łatwo zaakceptować swoją winę w każdej sytuacji, zwłaszcza jeśli Twój błąd był mały. Jeśli jednak ciągle odmawiasz przyznania się do tego, że byłeś w błędzie lub nie uznajesz własnych wad, te zachowania obronne mogą wbić klin między ciebie i twojego współmałżonka. Kiedy którykolwiek z małżonków jest defensywny, sprawia, że komunikacja staje się bardziej wymagająca i nawet drobne, codzienne rozmowy i zadania mogą stać się frustrujące.

Aby dowiedzieć się więcej o badaniach Johna Gottmana i Roberta Levensona, odwiedź stronę BusinessInsider.com po więcej informacji.

Każda para ma swoje wzloty i upadki, ale jeśli zauważysz którekolwiek z tych czterech zachowań nękających Twój związek na bieżąco, zastanów się, co chcesz z tym zrobić. Czy chcesz coś zrobić, aby naprawić swoje małżeństwo, czy też złożenie wniosku o rozwód jest kolejnym krokiem? Niezależnie od tego, co wybierzesz, upewnij się, że znasz swoje możliwości.