Ze względu na możliwe wycieki są one zazwyczaj ograniczone do miejsc dostępnych (np. pod zlewozmywakiem kuchennym lub łazienkowym) i są zabronione w miejscach ukrytych, takich jak wnętrza ścian. Złączy podczerwieni nie należy mylić ze złączami kompresyjnymi, z którymi na ogół nie można ich wymieniać. Bez pierścienia zaciskowego, zamiast tego używają złącza stożkowo-stożkowatego.

Kotły Junkers a łączniki olśnieniowe

Montaż olśnienia i odblaskowe połączenie:

  1. Gwint śrubowy;
  2. O-ring;
  3. Korpus;
  4. Nakrętka;
  5. Pierścień uszczelniający;
  6. Pierścień podporowy (tuleja) i
  7. Rurka oblatana.

Specjalistyczne narzędzie do powiększania kołnierza służy do powiększania rurki do kształtu stożkowego dzwonu o kącie 45º, dopasowanego do wystającego kształtu złącza rozprężnego. Nakrętka rozprężna, która została wcześniej zainstalowana nad rurką, jest następnie dokręcana nad złączką, aby ściśle przylegać do stożkowych powierzchni. Łączniki światłowodowe są zazwyczaj wykonane z mosiądzu lub tworzywa sztucznego, ale można stosować stal nierdzewną lub inne materiały. Natomiast o kotłach Junkers poczytasz na:

kotły junkers

Chociaż złącza flary są pracochłonne, są trwałe i niezawodne. Uznawane za bardziej zabezpieczone przed przeciekami i nagłymi awariami, stosowane są w hydraulicznych układach hamulcowych oraz w innych wysokociśnieniowych, niezawodnych zastosowaniach.

  • Złącza kołnierzowe,
  • Ilustracja armatury, wskazująca kierunek przepływu,
  • Połączenie kołnierzowe z uszczelką.

Złącza kołnierzowe są zazwyczaj stosowane do połączeń z zaworami, przyrządami liniowymi lub dyszami urządzeń. Dwie powierzchnie są ściśle połączone śrubami gwintowanymi, klinami, zaciskami lub innymi sposobami przyłożenia dużej siły ściskającej.

Mimo, że pomiędzy kołnierzami można zamontować uszczelkę, uszczelkę lub pierścień uszczelniający lub O-ring w celu zapobieżenia wyciekom, czasami możliwe jest użycie tylko specjalnego smaru lub nic (jeśli powierzchnie współpracujące są wystarczająco precyzyjnie uformowane). Chociaż armatura kołnierzowa jest nieporęczna, dobrze sprawdza się w wymagających zastosowaniach, takich jak duże sieci wodociągowe i hydroelektryczne.

Kotły Junkers a dostępne kołnierze

Kołnierze mają nominalne wartości ciśnienia 150, 300, 400, 600, 900, 1500 i 2500 funtów lub 10, 15, 25, 40, 64, 100 i 150 bar. W zależności od konstrukcji dostępne są różne rodzaje kołnierzy. Kołnierze stosowane w rurociągach (kryzy, gwintowane, nasuwane, ślepe, szyjki spawalnicze, gniazdo, złącze typu lap-joint oraz redukcja) są dostępne z różnymi rodzajami okładzin, takimi jak: podniesione, płaskie i pierścieniowe.

Kołnierze nasuwane są wsuwane na rurę i spawane, aby zapewnić wytrzymałość i zapobiec wyciekom. Kołnierz ten jest tańszy od kołnierza spawanego i wymaga mniejszej dokładności przy przycinaniu rury na długość. Kołnierze zaślepione są używane do zamykania systemu rur lub otwierania, a jednocześnie umożliwiają łatwy dostęp w celu kontroli.

Kołnierz szyjny spawalniczej jest łączony z systemem rur poprzez zgrzewanie doczołowe. Chociaż jego długa szyjka (lub piasta) czyni go drogim, zmniejsza naprężenia mechaniczne na rurociągach poprzez rozłożenie naprężeń pomiędzy podstawę kołnierza i ścianę spoiny. Turbulencje i erozja są zmniejszone dzięki dopasowaniu rozmiaru rury i kołnierza.