Wynajem samochodu a wybór auta. Należy spodziewać się pewnych różnic między typowym amerykańskim samochodem kempingowym a tym, co prawdopodobnie dostaniesz w Europie, gdzie samochody klasy średniej mają mniej miejsca w pokoju pasażerskim, ogromna przestrzeń bagażnika jest niespotykana, a ręczna skrzynia biegów jest normą. Automatyka jest droższa (zazwyczaj o 50 procent więcej) i może być dostępna tylko w przypadku modernizacji na większy, droższy samochód (niektórzy Amerykanie uważają automatykę za opłacalną podczas jazdy w Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie może być to wystarczające wyzwanie, aby jechać tylko po lewej stronie). Ponieważ dostawy są ograniczone, należy zarezerwować samochód automatyczny dalej niż samochód z ręczną skrzynią biegów. Lepszy wybór automatyki znajdziesz w dużych miastach i na lotniskach.

Podczas sprawdzania opcji tanich wypożyczalni, zobaczysz kilka znanych marek (Ford, VW) – choć nie zawsze znane – jak również te mniej znane, najczęściej Opla, Fiata, Citroëna, Peugeota, Renault, Škody i Seat. Nie trać czasu na staranny wybór jednego z modeli, ponieważ nie masz gwarancji, że otrzymasz dokładny samochód, na który się zapisałeś, tylko „podobny” model.

Zazwyczaj wynajmuję samochód najmniejszy, najtańszy model z kijem – nie tylko po to, aby zaoszczędzić pieniądze, ale również dlatego, że większe samochody nie są tak zwrotne na wąskich, krętych europejskich drogach. Jeśli podróżuje więcej niż dwóch dorosłych, warto przenieść się do większej klasy samochodu.

Wynajem samochodu a wybór auta

wypozyczalnia-samochodow-z-dworca-lotniska

Najlepiej i mniej stresująco jest rozpocząć jazdę z dala od dużych miast, więc spróbuj zabrać samochód z dala od głównych miejsc. Przyjemnym scenariuszem na wycieczkę do Anglii byłoby rozpoczęcie (sans car) podróży w mniejszym mieście Bath, wynajem krótkoterminowy Poznań przy wyjeździe z Bath, zwiedzanie Wielkiej Brytanii w czasie wolnym od jazdy, a następnie zjechanie samochodem do Jorku i podróż pociągiem do Londynu, gdzie można polegać na doskonałym systemie transportu publicznego. W ten sposób możesz korzystać z trzech głównych przystanków na trasie do Anglii, gdzie ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest samochód, bez płacenia za niego.

Należy jednak pamiętać o ewentualnych niedogodnościach związanych z odbiorem samochodu w małym miasteczku – małe biuro regionalne prawie na pewno dysponuje mniejszym parkiem samochodowym. Nie planuj zabierania lub wysiadania z samochodu w małym mieście w sobotnie popołudnie, niedzielę lub święto, kiedy biura mogą być zamknięte (z wyjątkiem dworca kolejowego i lotniska). Czytaj również: Wynajem samochodów luksusowych w Poznaniu

Wybór miejsca i czasu odbioru przewozu osób

Zbiór samochodu na lotnisku lub dworcu kolejowym kosztuje zazwyczaj więcej niż jego odbiór w centrum miasta. Jeśli nie potrzebujesz samochodu natychmiast po przyjeździe, zajrzyj do tańszego wypożyczalni z ceną za odbiór w centrum miasta. Jednak odbiór na lotnisku lub stacji kolejowej może być nadal wart zachodu; wiele miejsc w mieście przeznaczonych na wynajem ma krótsze godziny (i może zostać zamkniętych w południe) lub jest zakopanych w labiryncie wąskich uliczek. Również weź pod uwagę ruch uliczny – łatwiej jest odjechać od lotniska lub dworca kolejowego niż od parkingu w samym sercu miasta. Przed wybraniem lokalizacji wynajmu auta odszukaj ją na mapie. Niektóre wypożyczalnie odpłatnie zostawią samochód w hotelu.

Europejskie samochody są wynajmowane do przewozu osób w godzinach 24-godzinnych, więc należy starannie wybrać czas odbioru i wysiadania – jeśli odbierzesz samochód o godzinie 10.00 pierwszego dnia i wysiadasz w południe ostatniego dnia, zostanie naliczony czynsz za cały dzień tylko za te dwie godziny. Nie rezerwuj czasu odbioru wcześniej, niż jest to naprawdę potrzebne w samochodzie. Zarezerwuj czas zwolnienia, który przypada w godzinach pracy danej lokalizacji (lub upewnij się, że w miejscu zwolnienia znajduje się skrzynka pocztowa po godzinach).